Głównym celem pracowni jest przygotowanie Uczestnika do jak najbardziej samodzielnego, świadomego i aktywnego życia w społeczeństwie oraz zwiększenie jego zaradności życiowej.
Ponadto pracownia umiejętności społecznych prowadzi treningi:
- trening budżetowy (trening zakupowy),
- trening samodzielności/samoobsługi – podczas którego wśród Uczestników kształtowane są umiejętności związane z prawidłowym i bezpiecznym posługiwaniem się sprzętem i urządzeniami gospodarstwa domowego (w tym m.in. obsługa żelazka, pralki automatycznej, żelazka, ekspresu do kawy, czajnika elektrycznego, telewizora, wieży stereo, radiomagnetofonu, komputera/laptopa, telefonu komórkowego).
- trening umiejętności życia codziennego (trening praktyczny – trening porządkowy) – w ramach treningu wykonywane są codzienne i okresowe (przynajmniej dwa razy w tygodniu), proste i złożone prace porządkowe w pracowni oraz prace związane z hodowlą i pielęgnacją roślin umieszczonych w pracowni. Trening w zakresie utrzymywania czystości, m.in. poprzez: sprzątanie pracowni i dbanie o jej czystość – zamiatanie i mycie podłogi, pielęgnacja kwiatów, utrzymywanie porządku, dbanie o wygląd i estetykę; utrzymywanie czystości na stanowisku pracy; poznawanie podstawowych środków higienicznych/czystości; dbanie o czystość i porządek toalet ŚDS.Obsługa urządzeń RTV i AGD oraz urządzeń biurowych – czajnik elektryczny, ekspres do kawy, pralka automatyczna, zmywarka do naczyń, kserokopiarka, laptop, laminator, niszczarka, telewizor, radiomagnetofon, gra Xbox.
- trening umiejętności spędzania czasu wolnego – poezjoterapia, biblioterapia, filmoterapia, muzykoterapia, zajęcia socjoterapeutyczne, terapia zajęciowa, zajęcia komputerowe, silwoterapia – oddziaływanie pięknem przyrody (spacery, piesze wycieczki),
- trening umiejętności społecznych:
- rozwijanie umiejętności korzystania z różnych miejsc użyteczności publicznej, np. sklep, restauracja, kino/teatr;
- poruszanie się poza Ośrodkiem (orientacja przestrzenna, utrwalanie zasad ruchu drogowego pieszych);
- radzenie sobie w sytuacjach trudnych oraz rozwiązywanie konfliktów;
- radzenie sobie z własną i cudzą agresją;
- przestrzeganie zasad szacunku i tolerancji;
- nabywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć, emocji u siebie i innych;
- kształtowanie prawidłowych relacji w grupie.