Realizacja projektu pn. „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność”


„Dzień Rodziny” w ŚDS

Dnia 21.06.2023 roku, wszyscy uczestnicy wraz z rodzicami/opiekunami oraz kadrą świętowali „Dzień Rodziny”. Uroczyste spotkanie, rozpoczęła P. Dyrektor Joanna Jaworka – Gumienik, przywitała gości i zaprosiła na występ grupy teatralno-muzycznej oraz wspólną zabawę. Występ Uczestników, przyczynił się, u niejednego rodzica/opiekuna, do uronienia łezki ze wzruszenia. To właśnie za pośrednictwem, przemówień, wierszy i piosenek Uczestnicy podziękowali swoim najbliższym, za wszelkie dobro, jakim ich otaczają w trudnościach dnia codziennego. W ramach podziękowania, wręczyli swoim bliskim piękne kompozycje kwiatowe, które wykonane były w Ośrodku, na Warsztatach Florystycznych. Następnie, na Uczestników wraz z zaproszonymi gośćmi, czekała profesjonalna sesja zdjęciowa, w pięknym plenerze zalewu janowskiego. Wspólne zdjęcie, to najlepszy prezent na uwiecznienie pięknych chwil.

Kolejnym etapem, podczas imprezy, była wspólna zabawa w rytm przebojów muzyki tanecznej. Słodki poczęstunek dla zaproszonych gości przygotowany został w ramach Warsztatów Cukierniczych na zajęciach w ŚDS. Pyszny obiad był już zakończeniem spotkania integracyjnego. Cała uroczystość, odbyła się nad zalewem janowskim w Hotelu DUO.

Serdecznie dziękujemy P. Iwonie Rząd, za możliwość spędzenia wspaniałych chwil, w tak wyjątkowym miejscu


Teatralny Przegląd Zespołów działających w Środowiskowych Domach Samopomocy i Warsztatach Terapii Zajęciowej

Dnia 14 czerwca 2023 roku w Janowskim Ośrodku Kultury odbył się Teatralny Przegląd Zespołów działających w Środowiskowych Domach Samopomocy i Warsztatach Terapii Zajęciowej. Organizatorem wydarzenia był Środowiskowy Dom Samopomocy W Janowie Lubelskim. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu: „Otwarty Świat – szansa na rozwój i niezależność”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Celem spotkania było m. in.: prezentacja dorobku artystycznego amatorskich zespołów teatralnych, ukazanie osób z niepełnosprawnością intelektualną jako twórców kultury, inspiracja i poszukiwanie nowych form pracy artystycznej wśród Uczestników, a także integracja między ośrodkami. Przegląd był zwieńczeniem Warsztatów teatralno – muzycznych i filmowych, prowadzonych w naszym Ośrodku w ramach wspomnianego projektu. Mieliśmy zaszczyt gościć zespoły z: ŚDS z Prawna, Kraśnika, Końskowoli, „Mozaika” z Lublina, WTZ z Janowa Lubelskiego. Grupy zaprezentowały przepiękne inscenizacje. Niektóre występy rozśmieszyły widza, inne wzruszyły, ale wszystkie, pobudziły do refleksji i zadumy.

Swoją obecnością wydarzenie uświetnili Starosta Powiatu Janowskiego Pan Artur Pizoń, W-ce Starosta Powiatu Janowskiego Pan Michał Komacki, Skarbnik Powiatu Janowskiego Pani Barbara Fuszara, Dyrektor ŚDS w Prawnie Pani Beata Kosmowska, Dyrektor ŚDS w Końskowoli Pani Iwona Stochmal, Dyrektor ŚDS w Lublinie Pani Sylwia Góźdź, Dyrektor ŚDS w Górze Puławskiej Pani Anna Szarpak, Kierownik WTZ w Janowie Lubelskim Ks. Adam Lechwar, Dyrektor OPS w Janowie Lubelskim Pani Marzena Rążewska, Dyrektor PCPR w Janowie Lubelskim Pani Anna Śmit, Dyrektor PZAZ Pani Agnieszka Różyło, Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Janowie Lubelskim Pani Halina Piecuch, Dyrektor JOK Pan Łukasz Drewniak, Prezes Stowarzyszenia KRON Pan Andrzej Łukasik, Prezes Stowarzyszenia Teatr Tradycja Stanisław Rożek, Przedstawicielka LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim Pani Bożena Czapla, Delegacja Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Olbięcinie, Pani psycholog Krystyna Kozak, Przedstawicielka Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Promyk” i „Słoneczny Dom” w Janowie Lubelskim Pani Edyta Grzybowska – Nosal, Pani Anna Sosnówka reprezentująca Panoramę Powiatu Janowskiego.

Sala Widowiskowa JOK wypełniona była po brzegi. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za tak liczne przybycie. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy wszystkim niezapomnianych wrażeń i liczymy, że to spotkanie nie było naszym ostatnim, w tak wspaniałym gronie. Pragniemy kontynuować organizację Przeglądu Zespołów Teatralnych, bowiem byliśmy świadkami fenomenu transformacyjnych właściwości teatru, który pobudza zdolność do przemiany, by umożliwić wszechstronny rozwój aktora. Ukazaliśmy , że warto inwestować w rozwój talentów i podnoszenie poczucia wiary w siebie przez Uczestników ŚDS i WTZ.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi i pracownikom JOK za udostępnienie Ośrodka i olbrzymi wkład pracy w nasze przedsięwzięcie.


Udział ŚDS w Powiatowym Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

24 maja 2023 roku odbył się Powiatowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wzorem lat ubiegłych obchody rozpoczęły się wspólnym przemarszem do Janowskiego Sanktuarium, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, ich rodzin, opiekunów i pracowników wszelkich ośrodków wsparcia. Zwieńczeniem obchodów, było wspólne spotkanie, podczas którego mieliśmy okazję zaprezentować swoje talenty, wykonując utwór „Wielka Woda” autorstwa Agnieszki Osieckiej. Piosenka niezwykle wymowna, traktująca o życiu, naszych potrzebach i oczekiwaniach. Najpiękniejsze zaś przesłanie znajduje się w refrenie „I tylko taką mnie ścieżką poprowadź, gdzie śmieją się śmiechy w ciemności i gdzie muzyka gra, muzyka gra, nie daj mi, Boże, broń Boże skosztować tak zwanej życiowej mądrości, dopóki życie trwa”. Wsłuchując się w te słowa pragniemy żyć z godnością, odnajdywać w sobie radość, miłość, szacunek, piękno świata, pomimo, że życie składa się również z upadków i niepowodzeń.

Dzień ten stał się wyjątkową okazją, aby po raz kolejny pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym.


X edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) organizowanych przez Departament Zarządzania Programami Regionalnymi (DZ PR)

Dnia 14 maja 2023 r. w ramach X edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) organizowanych przez Departament Zarządzania Programami Regionalnymi (DZ PR) odbył się Piknik.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowie Lubelskim z przyjemnością wziął udział w tym wydarzeniu, prezentując część wyrobów, które powstają na warsztatach realizowanych przez Ośrodek w ramach projektu pt. „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020.

Atmosfera była gorąca, podobnie jak i pogoda. To był dzień pełen pozytywnych wrażeń i emocji.


Warsztaty teatralne

Krótkie scenki z życia wzięte. Złość, kłopoty, smutek, niesienie pomocy, dobra zabawa, miłość i radość. To wszystko odgrywali nasi Uczestnicy na dzisiejszych warsztatach teatralnych w ramach projektu pn. „Otwarty Świat – szansa na rozwój i niezależność”.

Zobaczcie sami 🙂


Zabawa Walentynkowa w ŚDS

„To takie niezwykłe kiedy przyjaźń, jak róża kwitnie…
To takie wspaniałe, kiedy w przyjaźni wszystko jest naturalne…
To takie urocze kiedy przyjaźń jest okazywana, albowiem – łączy…
To takie miłe, kiedy przyjaźń się odzywa…
To takie boskie, kiedy w przyjaźni zapomina się, co to troski…?!
To takie niepowtarzalne, kiedy przyjaźń, jako najdroższy skarb czyni życie cudowne…

Bal Walentynkowy w naszym ośrodku był wspaniałą okazją do wspólnej zabawy, a przede wszystkim do okazania sobie szczerych uczuć, którymi na co dzień siebie darzymy. Często w natłoku codziennych obowiązków nie zauważamy radosnych spojrzeń, szczerych uśmiechów, miłych gestów, a w Dzień Świętego Walentego nie sposób było o tym wszystkim zapomnieć.

Poza cudowną zabawą przy muzyce, mieliśmy również ucztę dla ciała, w postaci pysznego poczęstunku, który przygotowali Uczestnicy warsztatów cukierniczych i carvingowych, w ramach programu: „Otwarty Świat – szansa na rozwój i niezależność”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej na warsztatach fotograficznych, również w ramach wyżej wspomnianego programu.


Zabawa Choinkowa ŚDS w Janowie Lubelskim

Dnia 31 stycznia 2023 roku odbyła się wspaniała zabawa choinkowa zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowie Lubelskim. Impreza odbyła się w ramach programu: „Otwarty Świat – szansa na rozwój i niezależność”. Wydarzenie miało charakter integracyjny, bowiem zaproszone zostały na nią delegacje z innych Ośrodków. Swoją obecnością zaszczycili nas ŚDS z Końskowoli, Prawna, Kraśnika i Bychawy.

Wyjątkowym gościem był Sebastian Żołynia – uczeń kl. III „d” Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim, który pojawił się jako wolontariusz. Jego pomoc w organizacji naszej zabawy oraz umiejętność współpracy z pracownikami oraz uczestnikami jest nieoceniona. Z całego serca pragniemy mu serdecznie podziękować za jego DJ talent, spontaniczność, radość i wspaniałe podejście do osób z niepełnosprawnościami, które wcale nie jest takie oczywiste u młodych ludzi. Wielkie podziękowania kierujemy również do P. Dyrektor LO p. Wiesławy Dyjach za umożliwienie Sebastianowi, spędzenia niezwykłych chwil w naszym gronie.

Podczas imprezy, nie brakowało radosnych sytuacji, ciekawych zabaw, przyjacielskich dedykacji, oryginalnych tańców oraz pysznego poczęstunku. Wspólne chwile, które spędzamy na zabawie w gronie przyjaciół lubimy najbardziej, zapominamy bowiem o wszelkich kłopotach, chorobach i trudach dnia codziennego, a najlepiej widać to na naszych uśmiechniętych twarzach. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.



Świąteczne i karnawałowe wypieki

W ramach projektu pn. ” Otwarty świat szansa na rozwój i niezależność”  Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim przygotowali wypieki na świąteczny stół, nie zabrakło również rarytasów karnawałowych. Wspólnie stworzyliśmy min. gwiazdę makową, pierniczki, faworki, torty, stokrotki i inne wypieki.
Zapraszamy do naszej galerii foto by zobaczyć jak wspaniała atmosfera panuje podczas tworzenia naszych słodkich dzieł.



Warsztaty z carvingu

W miesiącu styczniu podczas warsztatów z Carvingu Uczestnicy wykonywali dekoracje z marchewki, pietruszki, buraka, rzepy i jabłka. Przy pomocy temperówki do warzyw uczyli się wycinać róże. Zaś przy pomocy noża uczyli się wycinać kwiaty z jabłek, mandarynek i pomarańczy.
Zobaczcie sami.


Spotkanie Opłatkowe

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas, jest to czas niezwykle radosny, spędzony w rodzinnej atmosferze. Oczekując na te szczególne święta, społeczność ŚDS-u spotkała się przy wspólnym stole z opiekunami, pracownikami ŚDS
oraz zaproszonymi gośćmi.

​W środę 14 grudnia odbyło się Spotkanie Opłatkowe, na które przybyli Uczestnicy, ich najbliżsi oraz goście w osobach: Starosty Janowskiego p. Artura Pizonia, Wicestarosty p. Michała Komackiego, Sekretarza Powiatu p. Grzegorza Krzysztonia, Przewodniczącego Rady Powiatu p. Sławomira Dworaka i ks. Łukasza Kruka. Spotkanie zorganizowane było w ramach
Projektu: „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność”.

​Tegoroczna Wigilia rozpoczęła się krótkim przedstawieniem pt. „Bóg się rodzi…”, w którym brali udział Uczestnicy warsztatów teatralno – muzycznych, prowadzonych w ramach wyżej wspomnianego projektu. Zanim wszyscy zasiedli do stołu ,odczytane zostało Słowo Boże, po czym zebrani podzielili się opłatkiem, życząc sobie wesołych świąt. Po zjedzeniu świątecznego obiadu, rozpoczęło się wspólne kolędowanie.

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie. Za wspólne chwile radości i zadumy. Wszystkim życzymy spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2023 r.

Dokumentacją cyfrową zajęli się słuchacze warsztatów filmowych, nagrywając i fotografując całe wydarzenie.
Zapraszamy do obejrzenia fotografii.


Warsztaty florystyczne

Za nami minęło już pół roku, odkąd zaczęliśmy przygodę z florystyką. Dzięki projektowi „Otwarty świat – szansa na rozwój
i niezależność”
uczestnicy mogą spróbować swoich sił i zamienić się na jakiś czas we florystów. Florystyka w najprostszym wytłumaczeniu to nic innego, jak sztuka artystycznego układania kwiatów. Poza tym florystyka obejmuje takie tematy jak dekoracje kwiatowe, biżuteria i wszelkiego rodzaju różnorodne ozdoby. Możemy ją podzielić na kilka działów. Wśród najpopularniejszych wyróżniamy: florystykę ślubną, florystykę żałobną, florystykę świąteczną, florystykę komunijną i florystykę okolicznościową.

Warsztaty florystyczne jakie odbywaj się w naszym Ośrodku, są to bardzo wdzięczne i efektowne zajęcia dla osób, które kochaj kwiaty i nie tylko… Bo jak wiemy we florystyce wykorzystujemy nie tylko kwiaty, ale również wszelkiego rodzaju materiały pochodzenia roślinnego, tj.: szyszki, kory, korzenie, pędy czy mchy, a także materiał techniczny i dekoracyjny w postaci specjalnych taśm, klejów, drutów, próbówek, pianek czy też szpilek.

Zanim przystąpiliśmy do zajęć praktycznych zapoznaliśmy się trochę z historią florystyki, akcesoriami i narzędziami używanymi we florystyce, zasadami bezpieczeństwa podczas pracy. Zapoznaliśmy się z zagadnieniami, jakie czekają na nas podczas warsztatów.

Do tej pory od początku trwania warsztatów florystycznych robiliśmy palmy wielkanocne, wieńce na drzwi, sadziliśmy kwiaty
do doniczek, by co nieco przyozdobić nasz ogród, wykonywaliśmy dekoracje jednego kwiatka, kompozycję o charakterze wegetatywnym inspirowane letnią łąką oraz lasem. Ponadto robiliśmy bukiety z kwiatów polnych, kompozycje na talerzu, kompozycje z wrzosów i kompozycje w naczyniu z roślin ogrodowych i polnych oraz bukiety z żywych kwiatów.

Uczestnicy z wielkim zaciekawieniem słuchali wskazówek co do czego służy, co po kolei robimy, jakie materiały wykorzystujemy
do jakich kompozycji. Mimo, że wszyscy korzystali z tego samego materiału prace były różne.

Zobaczcie sami.


Skarby jesieni

Na czwartkowych zajęciach wykorzystywaliśmy do wypieków cukierniczych wybrane dary jesieni. Pośród nich prym wiodły orzechy włoskie, żurawina, marchewka. Na tej bazie powstały pyszne ciasteczka owsiane i marchewkowe. Jak myślicie – czy coś zostało?
I tu macie rację – zupełnie nic, nic nie zostało – wszystko zjedzone!!!. Na koniec niezwykle udanych zajęć planowaliśmy, co będziemy robić na następnych zajęciach kulinarnych. A, że zapadła decyzja jednogłośnie to i sporządziliśmy od razu listę zakupów do tych wypieków. W sekrecie pozostawiamy co zaplanowaliśmy, ale zapewniamy, że będzie się działo…


„Ptysie i eklery” w ramach warsztatów cukierniczo – kulinarnych

W minionym tygodniu na zajęciach cukierniczych – kulinarnych utrwalaliśmy nasze dotychczasowe wiadomości o cieście parzonym. Ale teoria lubi praktykę, dlatego też nie mogło zabraknąć słodkiej pracy w tym odniesieniu. Były więc ptysie i eklery. A że zapał do pracy uczestników Domu był ogromny wykorzystaliśmy chwilę na owoce sezonowe – jabłka, z których powstała pyszna szarlotka. Wszystko się udaje dzięki współpracy i wzajemnej pomocy wszystkich uczestników zajęć. Rozpoczęliśmy również pracę z rękawami cukierniczymi oraz tylkami. Szprycowanie pysznymi kremami nie jest łatwe i dla niektórych okazało się nie lada wyzwaniem, trudną sztuką, trudniejszą niż mogło by się wydawać. Efekt naszej pracy widać poniżej na zdjęciach.


„Godzina z Brzechwą” podczas spotkania w Dzwoli.

Dnia 19 października Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowie Lubelskim miał zaszczyt gościć w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Dzwoli. Nie było to pierwsze spotkanie w takim gronie, bowiem już w zeszłym roku na zaproszenie Pań z Koła Gospodyń, mogliśmy zaprezentować swój dorobek artystyczny. Tym razem, na warsztatach teatralno – muzycznych, prowadzonych w ramach projektu – „ Otwarty Świat – szansa na rozwój i niezależność”, przygotowaliśmy inscenizacje wierszy Jana Brzechwy i taki repertuar przedstawiliśmy przemiłej publiczności w Dzwoli.

Publikę stanowili uczniowie miejscowej szkoły, nauczyciele, a także zaprzyjaźnione już z nami Panie ze wspomnianego Koła. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze. Nasze występy przypadły do gustu młodej publiczności. Rozbawieni, kreatywni, energiczni, bardzo chętnie uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie, podczas której mogliśmy nie tylko zintegrować się, ale również wiele się nauczyć, wyciągając morały z każdej inscenizacji.

W ramach podziękowań Pani Dyrektor Joanna Jaworska Gumienik, wraz z uczestnikami, wręczyła na ręce Pani Bożeny Gumienik dla wszystkich Gospodyń, kwietne kompozycje, przygotowane na warsztatach florystycznych. Całe wydarzenie zostało uwiecznione na fotografii i materiale video , wykonanym przez uczestników warsztatów filmowych, w ramach wyżej wspomnianego już Projektu.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że niebawem znowu się spotkamy.



Warsztaty cukiernicze

Tegoroczne wakacje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim zostały zakończone, wspominamy Nasze wspólne poczynania na zajęciach kulinarnych, jakie miały miejsce dotychczas w Naszym Domu. Przyznaliśmy zgodnie, że zawsze było bardzo słodko i wesoło a przy tym działo się!!!

Nie spoczywamy na laurach, nie mamy odpoczynku, a z radością kontynuujemy działania kulinarne, które obecnie dzięki projektowi; „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność” i dofinansowaniu z Unii Europejskiej pozwalają nam na słodkie spędzanie czasu, rozwój zainteresowań uczestników Domu, a także, co istotne, nowe formy pracy w tym odniesieniu dzięki nowemu wyposażeniu, które niesie ze sobą nowe możliwości.

Na początek w nowym projekcie odbyły się zajęcia wprowadzające nas w cukiernictwo i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy
w pracowni gastronomicznej. Bezpieczeństwo, a potem z zasadami jego zachowania rozpoczynamy słodkie zmagania
z cukiernictwem. Towarzyszą nam każdorazowo instruktaże o zachowaniu bezpieczeństwa, możliwych zagrożeniach, dalej prelekcje tematyki zajęć, które zawierają w sobie ich tematykę inną na każdy dzień zajęć, produkty, materiały, oryginalne, ale i kreatywne sposoby wykonania, itd. Dzięki temu poznajemy i wiemy więcej (min. technikę sporządzania i asortyment wyrobów z ciasta drożdżowego, francuskiego, kruchego i ucieranego oraz szereg innych). W Naszej pracowni dzięki temu powstawały wspaniałe słodkie dzieła, były to m.in.: ciastka francuskie z kremem patisier i owocami, muffiny pełne rozmaitości, gofry z bitą śmietaną, cukrem pudrem czy owocami, drożdżówki z makiem, serem czy dżemem, karpatki i napoleonki, desery na zimno, kawy, herbaty
i wiele innych słodkości. W ilości i rozmaitości połączeń naszych dokonań cukierniczych sami się gubimy, tyle tego było,
jest i zapewne będzie nadal. Co cieszy najbardziej? Nie tylko sama konsumpcja, ale również satysfakcja z działania, gdzie widać,
że uczestnicy wkładają dużo serca i pracy w przygotowanie wszystkich słodkości w naszej kreatywnej pracowni, które przekładają się na jakość „słodkich dzieł sztuki”. Chcemy nadal tego wszystkiego, przede wszystkim spotkań i współpracy, ale i dalszej nauki, rozwoju zainteresowań, owocnych działań, których efektem będą różnego rodzaju słodkości. Wracamy po wakacjach z nowymi pomysłami na słodkie wypieki i desery… Oj będzie się działo!!!



Warsztaty z logoterapii

Warsztaty z logoterapii – relaksujemy się i łapiemy ostatnie promienia słońca w przepięknej scenerii lasów janowskich.


Warsztaty z logoterapii połączone z treningiem autogennym Schultza

Warsztaty z logoterapii połączone z treningiem autogennym Schultza, a co za tym idzie zajęciami relaksacyjnymi, które udało nam się realizować w pięknej scenerii naszego Parku Misztalec w Janowie Lubelskim. Każdy potrzebuje wyciszenia, regeneracji, chwili wytchnienia. Relaksacja to doskonały sposób na ukojenie nerwów. W natłoku codziennych obowiązków, wzmożonej pracy warto przystanąć na chwilę i odetchnąć, wyciszyć się. Metod relaksacji jest wiele dlatego są one przeprowadzane w niewielkich grupach
w sposób przystosowany do preferencji i możliwości danej grupy/Uczestników.


Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego

Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego (UGUL) to kabina do ćwiczeń kinezyterapii indywidualnej.
Przeznaczona jest głównie do ćwiczeń czynnych w odciążeniu, a także ćwiczeń czynnych w odciążeniu z oporem, samo – wspomaganych oraz czynnych z oporem i z zastosowaniem systemu bloczkowo – ciężarkowego. Ćwiczenia tego typu mają szerokie zastosowanie w usprawnianiu ruchowym.

Uczestnicy w ramach projektu pn. „Otwarty świat, szansa na rozwój i niezależność” mają możliwość korzystania
z tego typu rehabilitacji.

Dzięki ćwiczeniom odciążającym uczestnicy poprawiają funkcjonowanie mięśni (zwiększają swoją siłę i wytrzymałość), ograniczają przykurcze i poprawiają swoją kondycję fizyczną. Profesjonalne oprzyrządowanie sprzyja zdobywaniu przez podopiecznych znakomitych efektów ćwiczeń rehabilitacyjnych.


Wycieczka rowerowa

Rower jest doskonałym sposobem na aktywne spędzanie czasu. Dzięki niemu można nie tylko świetnie spędzać czas ale i poprawić swoją kondycję fizyczną oraz samopoczucie. Wyprawy rowerowe pozwalają zrzucić zbędne kilogramy oraz spalić kalorie.

W ramach projektu pn. „Otwarty świat, szansa na rozwój i niezależność” podopieczni ŚDS uczestniczą w wyjazdach rowerowych.

Realizacja warsztatu daje im możliwość opanowania techniki jazdy rowerem w różnych warunkach i po różnych nawierzchniach, rozwija samodzielność w myśleniu i działaniu. Uświadamia znaczenie turystyki rowerowej w profilaktyce zdrowotnej. Pozwala
w znacznym stopniu zwalczyć stres oraz zrelaksować się. Praca jaką wykonują uczestnicy podczas przemieszczania się rowerem poprawia ich kondycję, kształtuje mięśnie, zwłaszcza kończyny dolne. Ten rodzaj aktywności pozwala im cieszyć się pięknymi widokami natury, poznać swój region oraz staje się okazją do nawiązania znajomości z innymi rowerzystami.


Niezwykły „Łabędzi Lot”

Janowski zalew od zawsze jest miejscem, gdzie można przeżyć niezapomniane przygody. Jednak tę, najbardziej magiczną z pewnością przeżyli wszyscy, którzy chociaż przez chwilę mieli możliwość uczestniczenia w „Łabędzim Locie”.

To Urząd Marszałkowski w Lublinie umożliwił poprzez dofinansowanie projektu pt. „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność” zorganizowanie, tak złożonego i sięgającego swoim zasięgiem, poza granice miasta i wyobraźni, wydarzenia .

Nie można również zapomnieć o głównym organizatorze czyli Środowiskowym Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim oraz współorganizatorze – drużynie WOPR nr 10 z Janowa Lubelskiego .

Lecz czym był sam w sobie wielokrotnie wspominany „Łabędzi Lot”?

Pod takim tytułem prezentowała się gra fabularno – terenowa w całości opracowana, zorganizowana i przeprowadzona przez kadrę ŚDS i ratowników WOPR z janowskiej drużyny.

Osoby chcące podążyć za historią, która rozgrywała się na terenie całego zalewu, musiały wykazać się zarówno bystrym umysłem jak i chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Baśń o zaklętym łabędziu, porwała wszystkich uczestników kreowanych na bieżąco wydarzeń, które to miały zadecydować o dobrym bądź złym zakończeniu historii łabędzia (gdzie stawką była przemiana uczestników w gołębie do końca ich życia).

Całe szczęście, podopieczni ŚDS-ów z Bychawy, Prawna, Bełżyc, Kraśnika i Janowa Lubelskiego nie pozostali sami w swoim działaniu.

Cytując klasyczną kwestię, wypowiadaną przez Piotra Fronczewskiego:
„Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”, tak też uczyniono.

Na ratunek Łabędziowi wyruszyło pięć zdeterminowanych i skupionych na swoim zadaniu grup, prowadzonych przez pracownika ŚDS Janów Lubelski oraz wspieranych przez ratowniczki i ratowników z janowskiej drużyny .

Chwilę przed wysłaniem w podróż naszych specjalnych drużyn ratunkowych, swoje wsparcie dla słusznej sprawy uwolnienia zalewu od uroku złego czarnoksiężnika, przekazali zaproszeni na tę okazję dzielni sojusznicy, sprytnie skrywający się pod wizerunkiem zaproszonych gości, przywitanych przez Dyrektora ŚDS p. Joannę Jaworską – Gumienik i uczestników ŚDS Janów Lubelski.

Motywacyjną mowę wygłosił W- ce Starosta pan Michał Komacki, a siły i determinacji dodawała aktywna i zdecydowana we wsparciu postawa Burmistrza Janowa Lubelskiego pana Krzysztofa Kołtysia.

Czynny a zarazem kluczowy udział przypadł sojusznikowi spoza powiatu, który to postanowił aktywnie wesprzeć zmagania uczestników. Tą personą był Prezes Lubelskiego WOPR pan Robert Wawruch, który to własnymi rękami, przy użyciu swoich ratowniczych zdolności, pozyskał jeden z niezbędnych fragmentów Łabędziego wizerunku.

Podobnie jak podopieczni ŚDS-ów tak i wszyscy pozostali goście, nie pozostali bezczynni. W czasie zmagań drużyn, wzięli aktywny udział w zabawach przeprowadzonych przez kadrę ŚDS, które obrazowały rodzaje niepełnosprawności. Zrozumienie oraz wczucie się w postać osoby (nie)pełnosprawnej było jednym z głównych punktów, które miały pomóc w udanej misji ratunkowej. Przenosząca nas w zaczarowany świat mowa pani Dyrektor ŚDS, w dokładny i porywający sposób wyjaśniła wszystkim stawiane przed nimi szlachetne cele i wymagania, potrzebne do ich zrealizowania, zachęcając do osiągnięcia sukcesu.

Grupy poszukiwaczy zaklętego wizerunku, napotykały na różne wyzwania, od przenoszenia wyniesionej przez fale na brzeg łodzi, przez opatrywanie, uwięzionego przez złego czarownika, ratownika wodnego, który w izolacji spędził wieki, kończąc na odkopywaniu w piaskach plaży, magicznej przynęty dla ryb, w czym spontanicznie, pomocną dłoń wyciągnęli plażowicze. Ponad dwa tuziny wspaniałych turystów, wspólnie z grupą poszukiwaczy, przekopywali plażę. Ich wysiłek został wynagrodzony, gdyż poszukiwany magiczny artefakt udało się odnaleźć, a wszyscy w to zaangażowani, zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie lubelskim na warsztatach kulinarnych.

Ostatecznie historia zakończyła się w najlepszy możliwy sposób, czyli odnalezieniem wszystkich fragmentów obrazu z wizerunkiem Łabędzia oraz uwolnieniem poszukiwaczy zaklętych w gołębie.

Pełna akcji, poświęceń oraz warkotu silników łodzi motorowych historia, zakończyła się w gwarze opowieści rozemocjonowanych uczestników, gości, ratowników i wróżek, podczas wspólnego obiadu w hotelu Duo Spa.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i wzięcie udziału w naszym wydarzeniu wszystkim przybyłym gościom. Mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie, będziemy wspólnie, przy dobrej zabawie otwierać świat i przełamywać bariery mentalne.

/Autor i foto: kadra ŚDS Janów Lubelski i drużyna WOPR nr 10/


Warsztaty filmowe

W ramach programu „Otwarty świat, szansa na rozwój i niezależność”, od 1 kwietnia 2022 roku w naszym ŚDS odbywają się warsztaty filmowe. W trakcie warsztatów uczestniczy nabywają również umiejętność fotografowania. Od chwili rozpoczęcia warsztatów Uczestnicy zostali zapoznani z obsługą aparatu, przybliżono im historię fotografii, dowiedzieli się jak zrobić dobre zdjęcie, uczyli się fotografować ludzi i przedmioty z różnej perspektywy oraz poznali wpływ oświetlenia na jakość zdjęcia.


Warsztaty z carvingu

Carving to sztuka, która polega na artystycznym rzeźbieniu w owocach i warzywach. Za jej ojczyznę uznaje się Azję, a dokładniej Tajlandię. Carving od paru lat zyskuje rozgłos również na arenie międzynarodowej. Po raz pierwszy do Polski ta metoda wykonywania rzeźb trafiła kilkanaście lat temu.

W ramach projektu pn. „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność” odbywają się warsztaty z carvingu, które mają na celu przyswojenie przez uczestników umiejętności tworzenia dekoracji i rzeźb z warzyw i owoców.

Warsztaty rozpoczęły się od przybliżenia historii carvingu. Uczestnicy poznali techniki i style carvingu, narzędzia do carvingu, sposoby ich prawidłowego trzymania, bezpiecznego używania oraz sposoby zabezpieczania, przechowywania i pielęgnacji dekoracji carvingowych.

W ramach warsztatów uczestnicy dotychczas wykonali: kwiaty z truskawek, owocowe choinki, kwiaty z rzodkiewek, kwiaty z cebuli, dekoracje z jabłka. Efekt prac można zobaczyć na załączonych zdjęciach.


„Rodzinnie w ŚDS”

Szczególnym dniem w naszym Ośrodku był 22 czerwiec, ze względu na odbywającą się tego dnia imprezę integracyjną – „Dzień Rodzinny”.
Była to wspaniała okazja do spotkania się oraz wspólnego świętowania zarówno rodzinnych jak i przyjacielskich świąt, ukazujących się w ciągu całego roku kalendarzowego.

Spotkanie rozpoczęła P. Dyrektor Joanna Jaworska – Gumienik. Gorąco powitała wszystkich przybyłych, złożyła najserdeczniejsze życzenia i zaprosiła do wspólnej zabawy, a co za tym idzie, integracji. Uczestnicy Warsztatów teatralno – muzycznych wprowadzili nas w pogodny nastrój, przedstawiając wesołą inscenizację „Mama, tata i ja”. W trakcie prezentacji Uczestnicy wręczyli swoim bliskim piękne kompozycje kwiatowe, które zostały wykonane podczas Warsztatów florystycznych, odbywających się w naszym Ośrodku. Po przedstawieniu teatralnym, przyszedł czas słodki poczęstunek przygotowany w ramach warsztatów cukierniczych oraz na zabawy, w których uczestniczył każdy, bez wyjątku. Były piękne recytacje, pokazowe tańce, obserwacja i odzwierciedlanie ręką w powietrzu chmur, przelewanie wody za pomocą sita, wykonywanie gestów powitania, odpowiadanie na trudne pytania dotyczące rodziny i wiele innych radosnych zadań, podczas wykonywania, których nie sposób było zachować powagę. Uśmiech gościł na każdej twarzy! Spotkanie odbyło się w Hotelu DUO nad Janowskim Zalewem, gdzie otoczeni wielką gościnnością, serdecznym słowem i szczerym uśmiechem P. Iwony Rząd – właścicielki restauracji i hotelu, spędziliśmy niezapomniane chwile, rozkoszując się nie tylko pysznościami zaserwowanymi przez tamtejszą kuchnię, ale także przepięknymi widokami, za co serdecznie jej dziękujemy. Dzięki Jej wsparciu nasza impreza mogła odbyć się w tak przepięknej scenerii.

Pogoda tego dnia również nie spłatała nam figla, bowiem słońce i delikatny wiaterek, to wymarzona aura na takiego typu imprezy. Przeprowadzona przez nas impreza odbyła się w ramach projektu „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność”. Wszystko, co nas tego dnia spotkało, piękną żywą scenerię, nasze zadowolenie i emocje nam towarzyszące, przedstawiamy na fotografiach, wykonanych przez grupę uczestników z Warsztatów filmowych i fotograficznych, również zawartych w projekcie.

Autorem artykułu i zdjęć są uczestnicy warsztatów projektowych


Warsztaty teatralno – muzyczne

Od 1 kwietnia 2022 r. w naszym Ośrodku odbywają się różnego rodzaju warsztaty. Są one realizowane w ramach programu „Otwarty świat, szansa na rozwój i niezależność”. Jednym z zadań projektowych są warsztaty teatralno – muzyczne, których celem jest stworzenie uczestnikom warunków do rozwoju kreatywności, pobudzenia wyobraźni, poprzez budowanie świata marzeń i jego realizacja, w formie krótkich przedstawień. W trakcie warsztatów uczestnicy recytują, ćwiczą pamięć, wykonują ćwiczenia oddechowe i rytmiczne. Poznają możliwości swojego głosu, a także uczą się wykorzystywać własne ciało jako środek komunikacji. Na dotychczas przeprowadzonych warsztatach pracowaliśmy nad poszczególnymi tematami:

Gry i zabawy mimiczne. Nauka przedstawienia się;

– Rozpoznawanie emocji

– „Krótkie scenki z życia wzięte”

– Nauka dykcji i modulacji głosu

– czytanie opowiadań i wcielanie się w role bohaterów.

Pracujemy również nad przedstawieniem: „Mama, tata i ja”, które z wielką przyjemnością zaprezentujemy na wspólnej rodzinnej imprezie integracyjnej.

Warsztaty są bardzo lubiane przez naszych Uczestników, sprawiają im bowiem wiele radości, dostarczają okazji do wesołej zabawy, integracji i twórczego spędzania czasu…c.d.n.


Przejdź do treści